Тел.: +38 032 275-80-61

Адреса: м. Львів, вул. Короленка, 9

Ультразвукова діагностика
Жов 19

Ультразвукова діагностика

Ультразвукова діагностика

УЗД в гінекології.

При огляді видно матку, її порожнину, область додатків (яєчники). Маткові труби в нормі, як правило, не визначаються.

Завдяки УЗД виявляють:

  • Вади розвитку внутрішніх статевих органів.
  • Лейоміому. Визначають наявність, розміри і розташування міоматозних вузлів, їх ехоструктуру.
  • Ендометріоз тіла матки (аденоміоз).
  • Гіперпластичні процеси, поліпи ендометрія.
  • Розташування внутрішньоматкових контрацептивів.
  • Кисти яєчників.
  • Полікістоз яєчників.
  • Запальні захворювання матки і придатків.

УЗД має важливе значення при діагностиці і лікуванні різних форм безпліддя. Широко використовується динамічний контроль за дозріванням яйцеклітини (фолікулометрія), що дозволяє виявити різні відхилення в цьому процесі. Товщина і ехоструктура ендометрія також мають істотне прогностичне значення. Без ультразвукового контролю сьогодні немислиме лікування безпліддя.

Під контролем УЗД зараз проводиться велика кількість інвазивних маніпуляцій. Це пункція черевної порожнини і різних утворень у порожнині малого таза, пункція фолікулів при лікуванні безпліддя методом ЗІВ, селективна редукція ембріонів при багатоплідній вагітності, амніоцентез і біопсія хоріона для діагностики вроджених вад і хвороб плоду та інше.

 

УЗД під час вагітності.

Діагностика вагітності при УЗД з використанням трансвагінального датчика можлива вже при затримці менструації на 3-5 днів . У цей час у порожнині матки візуалізується плідне яйце, діаметр якого в міліметрах приблизно дорівнює числу днів затримки. У терміні 5-6 тижнів стає видимим ембріон. Серцебиття може бути виявлене вже в ембріона довжиною 4-5 мм ( 6 тиж. ваг.); голівка помітна в 7-8, кінцівки – у 9 тижнів.

Така висока інформативність УЗД дозволяє виявляти багато вад розвитку плоду вже в першому триместрі вагітності, коли можливо її переривання шляхом медичного аборту.

Обов’язкові (скринінгові) обстеження під час вагітності проводиться в наступні терміни:

І скринінг в 11 тиж. 1 день-13 тиж. 6 дн.

ІІ скринінг в 18-21 тиж.

ІІІ скринінг визначається індивідуально

При ускладненому акушерському анамнезі кількість УЗД та додаткові терміни обстеження визначає лікар акушер-гінеколог.

Ультразвукова діагностика в I триместрі відіграє важливу роль у ранній діагностиці вродженої патології, виявленні ознак хромосомних аномалій, патологічного перебігу вагітності та своєчасної корекції. При наявності розширеного комірцевого простору у плода вагітні направляються на консультацію до генетика для проведення комплексного обстеження і проведення додаткових методів діагностики.

Основна мета УЗД у II триместрі – виявлення вад розвитку плоду і ознак хромосомної патології, оцінюється розвиток всіх органів і систем плода. Крім того, проводиться оцінка росту плода, оцінка кількості навколоплідних вод і стану плаценти. У ці терміни визначається стать плоду.

Під час скринінгового дослідження у III триместрі оцінюється анатомія всіх органів і систем для виявлення можливих аномалій, визначається положення плода і плаценти, кількість навколоплідних вод, ознаки затримки розвитку плода і фетоплацентарної недостатності.

Доплерометрія – це оцінка кровотоку в маткових судинах і судинах плода (артерія пуповини). Основними показаннями для проведення доплерометрії є: захворювання вагітної (гіпертонічна хвороба, патологія нирок, судинні захворювання), затримка розвитку плода, зміна кількості навколоплідних вод, гестоз вагітної, ознаки передчасного дозрівання плаценти.